poniedziałek, 21 listopada 2011

Zamek w Kryłowie

Kryłów jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 194 km od Białej Podlaskiej.

Jadąc do Kryłowa trochę bocznymi drogami, nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że w tych okolicach jakby wolniej upływał czas, a i zabudowa na tych terenach jakby jest rzadsza, niż w innych rejonach naszego kraju.Zamek w Kryłowie należał do tzw: Grodów Czerwieńskich, pierwszym zamkiem obronnym był gród drewniany, a w późniejszym czasie wzniesiono zamek murowany i była to niewątpliwie potężna na tamte czasy twierdza.


Jak podaje Tygodnik Ilustrowany z 7 lutego 1863 r. „miasteczko Kryłów było miastem prywatnym. Wedle miejscowych podań, zbierali się tu obywatele z okolic w czasie napadu Tatarów i na wyspie odnogą Buga oblanej, zbudowali sobie na początku wieku XVI warowny zamek gdzie się z majątkami swemi ukrywali, skąd zamek najprzód Kryjowem, a następnie Kryłowem zwać poczęto”.

Obecnie na wyspę prowadzi drewniany most, ale także można dostać się na nią sztucznie usypanym wałem, który połączył wyspę na stałe z polskim brzegiem.
Chociaż Kryłów dzisiaj jest tylko wsią, to w dawnych czasach był dobrze rozwijającym się miastem, jednakże w ciągu wieków burzliwe losy tego miasteczka zdegradował je do rangi wsi.

Kryłowski zamek zbudowano w XV wieku na wyspie znajdującej się na rzece Bug i podobnie jak wiele innych zamków w Polsce był w trakcie swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany.
Zamek został zniszczony jak większość Polskich zamków w XVII wieku przez Szwedów i Kozaków.
Z Encyklopedii Powszechnej Tom XVI z 1864 roku, możemy się dowiedzieć, że pod całym zamkiem rozciągały się lochy, z których to część pełniła rolę skarbca podczas wrogich najazdów. Obecnie nie wiele pozostało dostępnych podziemi, gdyż w wyniku częstych powodzi lochy zamkowe są zalewane i coraz to bardziej zapadają się.Walące się podziemia zamku.


Widok z sztucznie usypanego wału prowadzącego na wyspę.W tym miejscu rzeka Bug stanowi granicę z Ukrainą.


Widok ze wzgórza zamkowego tam jest już Ukraina.


Źródła:
Tygodnik Ilustrowany z 7 lutego 1863 r.
Encyklopedia Powszechna TOM XVI z 1864 r.

3 komentarze:

 1. Do Macierzy wrócił dopiero w 1987 roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. "burzliwe losy tego miasteczka zdegradował je do rangi wsi." Nie burzliwe losy tylko jedno wydarzenie historyczne, jest ono opisane, polecam sięgnąć do źródeł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście użyłem błędnego sformułowania. Bardziej miałem tu na myśli splot różnych nieszczęśliwych wydarzeń, które doprowadziły do stanu dzisiejszego niż tylko utrata praw miejskich. Ale z całą pewnością ma Pan/i rację, iż to „Ukaz Carski”, po upadku powstania styczniowego z 1869 roku pozbawia Kryłów praw miejskich.

   Usuń