środa, 14 grudnia 2011

Niemieckie Bunkry w Dąbrówce.


Dąbrówka jest to wieś w województwie mazowieckim oddalona o 143 km od Białej Podlaskiej.
Za wsią Dąbrówka na leśnej wydmie znajdują się dwa niemieckie schrony wybudowane w 1940 roku należące do tzw. „Przedmościa Warszawskiego”, do obiektów prowadzi polna droga, a raczej powinno się powiedzieć leśna droga.Pierwszy z nich to ciężki schron obserwacyjny typu „Stand fűr Artillerie-Beobachtungsstand".
O dwumetrowych żelbetonowych ścianach, schron z dwoma strzelnicami i stalową kopułą obserwacyjną o średnicy 1,5 metra, która posiadała cztery boczne otwory (peryskopy) umożliwiające prowadzenie obserwacji we wszystkich kierunkach oraz jeden górny otwór dla wysuwanego głównego obrotowego peryskopu.
Właśnie ta zachowana kopuła obserwacyjna sprawia, że jest to obiekt rzadki na terenach polski.
Jego zadaniem było prowadzenie obserwacji pola walki i podawanie namiarów dla artylerii, ogień z takiego schronu prowadzono tylko w chwili bezpośredniego zagrożenia.
Drugi to ciężki schron bojowy typu „MG-KASEMATTE”, posiada on dwie strzelnice, w schronie tym znajdowało się 6 ludzi.

                         Wnętrze kopuły obserwacyjnej.

Pomimo działania na tych terenach partyzantki nie zebrała ona, żadnych informacji o znajdujących się tu schronach bojowych. Więc w zasadzie na ich temat, nie wiele jest wiadomo prócz kilku suchych faktów.
Również o przebiegu walk o zdobycie schronów, nie wiele można się dowiedzieć, po za relacjami okolicznych mieszkańców. 


Gdy ja tam byłem, stan obu schronów widoczny jest na zdjęciach, dziś jak mi wiadomo z doniesień prasowych miłośnicy fortyfikacji pracują nad zadbaniem obu tych obiektów i przywróceniem im odpowiedniego wyglądu, pozostaje życzyć im powodzenia i wytrwałości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz