niedziela, 2 września 2012

Mogiły polskich pilotów z września 1939 roku w okolicach wsi Helenów część 2.

Upłynął niemal rok od dnia, w którym napisałem od dwóch leśnych mogiłach naszych poległych lotników w dniu 11 września 1939 roku.
Dzisiaj czuje się w obowiązku dopisać dalszą część tej historii.
Tym razem historii stworzonej przez ludzi dobrej woli pamiętających o swych bohaterach, którzy poświęcili swe życie w obronie ojczyzny.
 Po napisaniu pierwszej części artykułu skontaktowała się ze mną Pani Izabela, współpracująca z serwisem  http://niebieskaeskadra.pl/  
To właśnie Pani Izabela spostrzegła, że nazwisko por.obs. Stanisława Hudowicza zostało błędnie wykute na płycie nagrobnej i przekręcone na Stanisław Hudewicz.
Pani Izabela jako kobieta dociekliwa odszukała wnuczkę poległego lotnika, która potwierdziła, iż poprawne brzmienie nazwiska to „Stanisław Hudowicz”.
Dzięki której mogłem dodać do artykułu informację o błędnie wypisanym nazwisku lotnika.
Ale powróćmy do teraźniejszości.
Biała Podlaska dzień 1 września 2012 roku, punktualnie o godz 12ºº, rozlega się wycie syren alarmowych i bicie dzwonów kościelnych.


Na Placu Wolności przy Miejscu Straceń upamiętniającym dwie egzekucje dokonane przez Niemców w 1943 roku na ludności miasta, zebrały się Poczty Sztandarowe, Kombatanci, Przedstawiciele Władz i Instytucji Państwowych, delegacje Służb Mundurowych, Szkół i mieszkańcy.


Uroczystość związana z obchodami 73 Rocznicy Wybuchu Drugiej Wojny Światowej rozpoczyna się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej, a następnie krótkim przemówieniem Prezydenta Miasta Andrzeja Czapskiego, po którym nastąpiło złożenie wieńców przez delegacje w Miejscu Straceń.

Dzień ten jest szczególny również jeszcze z jednego powodu. Na wniosek środowisk związanych z lotnictwem po 73 latach od tragicznej śmierci w dniu 11 września 1939 roku, dwóch lotników z 53 Eskadry Obserwacyjnej Armii Modlin por. pilota Tadeusza Oskara Sobola i por. obs. Stanisława Hudowicza. Którzy zostali zestrzeleni podczas lotu na samolocie RWD-8 w rejonie wsi Helenów i pochowani w miejscu swojej śmierci w dwóch leśnych mogiłach ich prochy zostały ekshumowane, po to aby mogły godnie spocząć na Cmentarzu Komunalnym w Białej Podlaskiej przy ul. Janowskiej.

 


 Właśnie to z tego powodu 73 rocznica Wybuchu Drugiej Wojny Światowej stała się dniem szczególnym dla mieszkańców Białej Podlaskiej, którzy zgromadzili się tego dnia na  Placu Wolności. Po złożeniu kwiatów w Miejscu Straceń, poczty sztandarowe wraz z przybyłymi na uroczystości przemaszerowali na Cmentarz Komunalny w Białej Podlaskiej przy ul. Janowskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza polowa.
Na cmentarzu odbyła się msza polowa z udziałem wszystkich zgromadzonych.Prochy Lotników zostały złożone we wspólnej mogile w zachodniej części cmentarza, wśród innych mogił poległych żołnierzy w różnych wojnach.
 Po prawej stronie tej alejki znajdują się mogiła żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, obok której znajduje się grób por. pilota Tadeusza Oskara Sobola i por. obs. Stanisława Hudowicza.Tym razem nazwiska obu poległych lotników zostały wypisane poprawnie, naprawiając błąd popełniony w przeszłości.


Uroczystości zakończyły się wystawieniem warty honorowej i złożeniem wieńców na mogile poległych lotników.

Cześć Ich Pamięci. 

Na zakończenie pozostało  jeszcze tylko poinformować mi, że leśne mogiły w okolicach wsi Helenów pozostawiono jako symboliczne groby, jaki ich będzie dalszy los?
Kto wie być może do tego tematu jeszcze kiedyś powrócę.


2 komentarze:

  1. Co do leśnych mogił. Przypadkowo trafiłem na takie zdjęcia. https://ssl.panoramio.com/photo/60476918 Czy ktoś wie czyj to jest cmentarz i z jakich lat? Nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest to Cmentarz leśny z okresu I wojny światowej (1915 r) podczas marszu na Brześć doszło do starcia pomiędzy cofającymi się wojskami Rosyjskimi i nacierającymi wojskami Niemieckimi. Jako ciekawostkę podam, że nawet z tej okazji wydano pocztówkę przedstawiającą bitwę na bagnach w okolicy wsi Rokitno. Proszę nie mylić z innym Rokitnem.

    OdpowiedzUsuń