poniedziałek, 3 października 2011

Kamienna Baba w Neplach

Neple jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 40 km od Białej Podlaskiej.
Przy drodze nr.698 na zachód od Nepli w kierunku Krzyczewa, po lewej stronie znajduje się polna droga (a po prawej stronie drogi nr.698 stoi pomnik, na którym jest ustawiony stary radziecki czołg), droga ta doprowadzi nas między polami do wzniesienia gdzie skręcić musimy w lewo, na nim stoi duży płaski kamień przypominający kształt Krzyża, przez miejscowych nazywany Kamienną Babą, a na wielu mapach znajdziemy nazwę tego wzniesienia oznaczonego jako G. Kamienna Baba.
W rzeczywistości czołg stoi na postumencie.

Nikt nie potrafi określić z całą pewnością, jakie było przeznaczenie Kamiennej Baby, jak i również, z jakiego okresu pochodzi, szacowana jest na XV wiek.
Ciekawostką jest, że Krzyż przed stuleciami dla dawnych Słowian był świętym znakiem solarnym, symbolem słońca, ognia, a także płodności.

O Kamiennej Babie miejscowa ludność od wielu pokoleń opowiada legendę:, „Że pewna młoda dziewczyna, zakochała się w rówieśniku swych dziecięcych zabaw i postanowiła wbrew życzeniu rodziców, a szczególnie matki poślubić go. Kiedy już wszystko było przygotowane do ślubu - zrozpaczona matka po raz ostatni ponowiła swe prośby i błagania, by odwieść córkę od powziętego zamiaru. Ta jednak pozostała zimna i niewzruszona na łzy matczynie. Wówczas matka uniesiona gniewem i rozpaczą zawołała: „Bodaj byś skamieniała nim dojedziesz do kościoła”. Gdy cały orszak weselny jechał do ślubu, na połowie drogi do kościoła, wypadła pannie młodej chusteczka, po którą wyskoczył jeden z drużbów i podniósłszy ją wręczył właścicielce. Po niejakim czasie chusteczka wypadła pannie młodej po raz drugi. Tym razem podniosła ją druhna. Za trzecim razem, kiedy wypadła chusteczka wyskoczyła po nią sama panna młoda. W momencie, gdy ją chciała podnieść, skamieniała. Z każdym jednak rokiem, według legendy, kamień pochyla się coraz bardziej, aż przyjdzie dzień, że zupełnie się zwali. Będzie to znak zakończenia pokuty dziewczyny zaklętej w kamień”. Jak wieść niesie dawniej na kamiennym krzyżu miały się znajdować ślady twarzy, oraz zawieszonych korali na szyi.
Prawdę powiedziawszy nie zauważyłem, aby Kamienny Krzyż był przechylony w jakąś stronę, ale jeżeli będę tam jeszcze raz, to dokładnie go obejrzę, może dopatrzę się śladów twarzy dziewczyny lub korali.

Na tym samym wzniesieniu jeszcze parę lat temu ustawiona była drewniana wieża widokowa, z której rozciągał się widok na dolinę rzeki Krzny.


A przy dobrej pogodzie i przejrzystym powietrzu, z wieży można było zobaczyć Brześć.

W pobliżu wzniesienia nad rzeką Bug znajduje się nie mniej ciekawe miejsce nazywane „Szwajcarią Podlaską” znajduje się ono po prawej stronie drogi nr 698 i aby do niego dojść przechodzimy obok pomnika z czołgiem, więcej na ten temat w dziale przyroda.


Nepale posiadają jeszcze kilka innych ciekawostek, ale o tym napiszę innym razem.

5 komentarzy:

 1. Kamienna Baba i przyległa żwirownia to miejsce zabaw z dzieciństwa. Dla mnie to miejsce jest miejscem mocy, gdzie można doładować wewnętrzny akumulator

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszamy na niezapomniane spływy Krzną i Bugiem .

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy tu jeszcze zaglądasz, a czas płynie i zmieniają się poglądy naukowców nt. krzyży p. - teraz pojednania; nowe poglądy oparte na opracowanych dokumentach z epoki. Jak jesteś na tak za zmianami, daj znać w komentarzu... . Z zasady nie podchodzę do czegoś, co nie jest potrzebne. Czy możesz przy okazj podać jakieś źródła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to art. pisany kilka lat temu i materiały na ten temat mam na starym komputerze, ale z tego, co pamiętam ze źródeł: Miesięcznik Ziemia 1933 r.
   Słowo Podlasia Listopad 1984 r
   Express Wieczorny 1984 r.

   Usuń
  2. Ten post pisałem w ”Kamienne Baby w Woskrzenicach"; coś pomieszałem i znalazł się tutaj. Tam skorzystam z informacji o źródłach, ale tu DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ.

   Usuń