niedziela, 2 października 2011

Ruiny Zamku w Bochotnicy

Bochotnica jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 142 km od Białej Podlaskiej.
Znajduje się tu zamek pośród malowniczych wąwozów wybudowany na wzgórzu przez przodków Firlejów przypuszczalnie około 1340 roku, choć tak naprawdę nieznana jest dokładna data jego powstania.
W dawnych czasach na tym wzniesieniu zamek był widoczny z daleka, dziś strome zamkowe zbocze jest gęsto porośnięte a ruiny zamku ledwo da się dojrzeć pośród wysokich drzew.


Zamek został zbudowany w XIV wieku powstały wówczas mury obwodowe i budynek mieszkalny, następnie na przełomie XV i XVI wieku, Ród Samborzeckich rozbudował zamek dobudowując 3 piętrowy budynek od strony południowej i bramę z mostem zwodzonym, nad szeroką i głęboką fosą. Z zamkiem związana jest legenda, że miał on być siedzibą Esterki ukochanej Kazimierza Wielkiego oraz, że z zamku w Bchotnicy miał być przeprowadzony podziemny tunel do zamku w Kazimierzu, który miał ułatwiać potajemne schadzki zakochanym.

Esterka Małach jak podaje „Tygodnik Ilustrowany z 1860 roku” żyła w XIV wieku była z pochodzenia Żydówką, wnuczką szanowanego kupca z Opoczna i była podobno bardzo piękna. Jak wieś niesie miała z królem dwóch synów. Na temat tego romansu pisało wielu znanych polskich pisarzy, ale również romans ten stał się tematem dla pisarzy zagranicznych, oraz istnieje wiele ludowych przekazów o potajemnych schadzkach, w których to miał im pomagać właśnie podziemny tunel, którego istnienia dopatrywano się w wielu miejscowościach.

Inna legenda dotycząca zamku w Bochotnicy związana jest z Anną Zbąską, która to była panią na tym zamku i prowadziła zbójecki tryb życia, napadając na podróżnych i kupców oraz okoliczną ludność.
Zamek został zniszczony prawdopodobnie w wieku XVII i chodź w XIX wieku planowano, go odbudować, ale do realizacji pomysłu nie doszło.

Z zamku w Bochotnicy obserwujemy po drugiej stronie drogi z Kazimierza Dolnego, nieczynne kamieniołomy komorowe.

Przy ścieżce do ruin zamku w Bochotnicy znajduje się obelisk upamiętniający ofiary Krwawej Środy 18 listopada 1942 roku.

W wapiennych skałach znajdują się wykute groty, z których wydobywano skały wapienne, są to nieczynne obecnie kamieniołomy komorowe.


Te białe plamki na zdjęciu to efekt odbicia światła od kryształków, które w ciemnościach zadziałały jak lustra.Rejony Bochotnicy to także największe skupisko wąwozów w Europie, które miejscami sprawiają naprawdę niesamowite wrażenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz