wtorek, 4 października 2011

Kamienne Baby w Woskrzenicach

Woskrzenice Duże jest to wieś w województwie lubelskim oddalona o 14 km od Białej Podlaskiej.
W Woskrzenicach na skrzyżowaniu dróg do Woskrzenic Małych i Husinki stoją dwie Kamienne Baby które datowane są na IX-X wiek.Historycy do dziś sprzeczają się, co do ich pochodzenia i przeznaczenia. Wyglądem swym przypominają tzw: Krzyże Pokutne występujące na Śląsku, stawiane za popełnione morderstwo. Jednak część historyków uważa, że taki styl nawiązujący do ludzkich postaci, przywędrował poprzez Kaukaz i Ukrainę z Azji Środkowej. Baby pochodzące z Azji to kamienie o obłym kształcie, z wyrytymi sylwetkami ludzkimi.


 

Jeżeli przyjrzymy się Kamiennej Babie z Woskrzenic to dostrzeżemy części ciała ludzkiej postaci np.: na tym zdjęciu wyraźnie widoczne jest ucho, czoło, a lewe ramię krzyża sprawia wrażenie barku i ręki.
„Kamienna Baba” z Woskrzenic ( Kamienny Krzyż ), jest ponoć najwyższą na całym Podlasiu, wcześniej oba stały na polach a w obecnym miejscu znajdują się od 1984 r.


Sąsiedni głaz z wyrytym rysunkiem krzyża, jest również tajemniczy, ponieważ nikt nie zna jego prawdziwego przeznaczenia, niektórzy przypuszczają, że może być to kamień nagrobny.


Ciekawostką jest, że znak trójkąta równobocznego, skierowanego do góry jest
starożytnym symbolem ognia, istniejącym niemal we wszystkich kulturach.Krzyż był świętym znakiem solarnym za nim przejęło go chrześcijaństwo, a jego znaczenie było różne np.: narzędzie męki i strachu, siła i mądrość, potęga, słońce, życie i nieśmiertelność, siła stwórcza, wieczne szczęście. To tylko zaledwie kilka przykładów symboliki krzyża.
W dawnej symbolice chrześcijańskiej krzyż wywyższony wsparty na kuli lub kole, symbolizował władzę Chrystusa na ziemi.
W przypadku tego krzyża możemy dopatrywać się podobieństwa do Krzyża Rycerzy Chrystusa, czyli templariuszy lub Krzyża Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, inaczej (Krzyżaków). Co by nie było takie dziwne gdyż wiadome jest, że Krzyżacy rościli sobie prawa do tych terenów i zapuszczali się na nie. Przykładem jest Leśna Podlaska, która dawniej nosiła nazwę Okopy Krzyżackie.

Przez wieki na temat Kamiennych Bab narosło wiele legend, ale czy kiedyś poznamy prawdziwe ich przeznaczenie?

8 komentarzy:

 1. Witam ze swojej strony mogę dodać że kamienne baby nie są jedyną tajemnicą jaką kryją Woskrzenice. Miejsce jest bardzo ciekawe pod względem historycznym lecz mało można o nim przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością do tematu Woskrzenic jeszcze kiedyś powrócę i o nich napiszę. A kilka ciekawych tematów o nich jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam. Z chęcią podzielę sie informacjami. głòwnie opowieści starszych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. W takim razie to poproszę o kontakt na priva.

  OdpowiedzUsuń
 5. ale te krzyże są takie jak mieli templariusze....

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym przypadku nie ma żadnej pewności tym bardziej, że w zdobnictwie ludowym stosowano o dawien dawna przeróżne kształty krzyża przez różne ludy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Te "okopy krzyżackie" wzięły się stąd, że w okolicach sanktuarium w Leśnej znajdowały się prawdopodobnie kurhany otoczone rowami, i tak jak w jednych miejscach kurhany nazywano "tatarskimi" a w innych "szwedzkimi" tak tu nazwano je "krzyżackimi" (choć o przypisywaniu ich Szwedom też słyszałem).

  OdpowiedzUsuń
 8. No troszeczkę nie tak „Okopy Krzyżackie”, miały oznaczać dosłownie okopy, a nie kurhany.
  Powstały przypuszczalnie podczas wypraw Krzyżaków na Brześć w latach 1379-1380, jak każda armia to czyniła tak i Krzyżacy zakładali swoje obozy, które były w odpowiedni sposób ufortyfikowane zabezpieczone przed napaścią a więc mogła to być jakaś fosa wał ziemny palisada itp. Tak to zabezpieczali swoje obozy już Rzymianie i tak samo robili Krzyżacy. O ile dobrze pamiętam istnieją dokumenty z XVII wieku, które mówią o istnieniu Okopów Krzyżackich w tym miejscu. Co ciekawsze w tym miejscu przypuszczalnie wcześniej znajdował się gród Jadźwingów. Faktem jest że wieś Leśna została doszczętnie zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego.

  OdpowiedzUsuń