czwartek, 13 października 2011

Zamek w Janowcu

Janowiec jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 147 km od Białej Podlaskiej.
Zamek w Janowcu zbudowany został w pierwszej połowie XVI wieku, po czym był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany.
Zamek wybudowano na naturalnym wzniesieniu terenowym z kamienia a częściowo z cegły, którego charakterystyczna biało czerwona brama widoczna jest z daleka.
Na terenie zamku znajduje się muzeum gdzie można obejrzeć makiety zamku w poszczególnych okresach jego istnienia, jak również wiele eksponatów związanych z zamkiem.Z zamkiem w Janowcu związana jest legenda: „ o czarnej damie duchu Heleny Lubomirskiej ukazującej się w ruinach podczas pełni księżyca, która zakochała się w służącym swojego ojca. Rodzice którzy nie chcieli dopuścić do mezaliansu zabronili spotykać się zakochanej parze. A gdy to nie pomogło zamknęli córkę w zamkowej wieży, w której przebywała kilka miesięcy nie chcąc się wyrzec swej miłości. Aż w końcu zakochana Helena z rozpaczy skoczyła z zamkowej wieży. Zrozpaczeni rodzice przewieźli ciało Heleny w oszklonej trumnie do kościoła w Kazimierzu. Jednak gdy ujrzeli kilkakrotnie ducha swej córki, postanowili przenieść trumnę do kościoła w Janowcu. Nic to jednak nie dało, jak wieść niesie duch nadal krąży po zamku podczas pełni księżyca”.

Ciekawostką jest, że był to jedyny zamek w czasach PRL-u, który był własnością prywatną i nie tylko w Polsce, ale także w całym „Układzie Warszawskim”.Podczas zwiedzania zamku na jednym z zamkowych murów znalazłem taki wyryty napis z datą 1945 r, jak później się dowiedziałem w czasie drugiej wojny światowej zamek był broniony przez esesmanów a ci, którzy się poddali czerwonoarmistą podobno byli wrzucani do zamkowej studni.

Podczas naszego pobytu w Janowcu teren zamku był oblegany dość licznie przez wycieczki, które nieco ujmują uroku temu dość ciekawemu miejscu, bo Janowiec to nie tylko ruiny zamku, tuż przy nim znajduje się dworek z XVIII wieku, w którym mieści się wystawa wnętrza polskiego dworu szlacheckiego, oraz znajduje się tu XIX wieczny drewniany spichlerz wewnątrz którego urządzono ekspozycję etnograficzną.A gdy wybierzemy się na mały spacer po zamkowym wzgórzu wzdłuż stromego zbocza możemy podziwiać malowniczy widok Kazimierza leżącego po drugiej stronie Wisły aż dotrzemy do dość ciekawej karczmy, w której możemy się posilić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz