czwartek, 29 września 2011

Zamek w Drzewicy

Drzewica jest to miasto w województwie łódzkim oddalone o 241 km od Białej Podlaskiej.
Dojeżdżając do miasteczka bez problemu odnajdujemy ruiny Zamku, który jest widoczny z pobliskiej drogi, ale z uwagi na fakt, że w pobliżu nie ma za bardzo gdzie zaparkować z powodu dość ruchliwego mostu pozostawiamy samochód na pobliskim rynku i spacerkiem udajemy się do Zamku zwiedzając w ten sposób przy okazji centrum tego niewielkiego miasteczka.


Widok Zamku z mostu, a poniżej widok na przylegającą drogę.


Zamek został pobudowany prawie w całości z piaskowca, cegły natomiast użyto do wykonania tylko określonych elementów, powstał w latach 1527-1535 nad rzeczką Drzewiczką, która zaopatrywała w wodę otaczającą go fosę.


Zamek posiada cztery wieże i mury o grubości około 2 metrów a w nich ganki strażnicze ze strzelnicami.
Zamek został zniszczony w wyniku pożaru i od tamtej pory pozostaje ruiną.
Ponieważ w tym czasie zamek był zajmowany przez Zakon sióstr Bernardynek, to właśnie one zostały obarczone winą za pożar i w ten sposób zrodziła się na ten temat miejscowa legenda, która mówi „o jękach dochodzących z zamkowej kaplicy, gdzie owe siostry modląc się błagają o przebaczenie, za niedopilnowanie wygaszenia wszystkich świec, od których powstał pożar”.Oczywiście z Zamkiem są związane jeszcze inne legendy min: jak każdy zamek i ten ma swoje podziemia, tajemnicze korytarze i tunel, który prowadził pod rzeką Drzewiczką do kościoła znajdującego się przy miejscowym rynku.Ponieważ zamek jest naprawdę ciekawy, więc zapraszam wszystkich, którzy nie mogli go zobaczyć na stronę, której autorem jest Miłosz Filip. Zapraszamy na wirtualny spacer po zamku w Drzewicy klikając tutaj.

5 komentarzy:

 1. Mieszkam na przeciwko zamku za rzeką, śliczne zdjęcia, pozdrawiam z Drzewicy

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za pochwałę i zazdroszczę widoku za oknem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam również panoramy sferyczne ukazujące zamek z zewnątrz: https://www.360cities.net/search/drzewica

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy można go zwiedzić? podejść chociaż czy to teren prywatny?

  OdpowiedzUsuń
 5. Podczas naszego pobytu zamek można było obejść dookoła i oglądać tylko z zewnątrz do wnętrza były zamknięte drzwi. Aktualnej sytuacji nie znam.

  OdpowiedzUsuń