czwartek, 7 czerwca 2012

Biała Podlaska na starych zdjęciach z lat 70 - tych.

Odnalazłem kilkanaście starych błon filmowych, przechowywanych w nieodpowiedni sposób w wilgotnej piwnicy przez około 30 lat. Były one w większości w fatalnym stanie, ale moja ciekawość jak zwykle nie pozwoliła na to abym obojętnie przeszedł obok tego znaleziska. Postanowiłem sprawdzić, co kryje się na tych starych porwanych i porysowanych kliszach fotograficznych. Nie posiadając ciemni fotograficznej ani odpowiedniego sprzętu, byłem zmuszony do zbudowania specjalnej przystawki do aparatu fotograficznego, która umożliwiła mi w późniejszym czasie obróbkę komputerową negatywów. Już podczas obrabiania pierwszego filmu zorientowałem się, że odnalazłem prawdziwą perełkę z przed ponad 30 lat, pośród wielu zdjęć przeróżnych postaci, była to również w pewnym sensie kronika Białej Podlaskiej przedstawiona w obrazach. Pierwsza klisza, z której udało mi się po długiej i żmudnej pracy uzyskać kilkanaście zdjęć była jakby kroniką nowo powstających osiedli, na drugim filmie została zarejestrowana powódź, która nawiedziła nasze miasto w tamtych latach. Jak wspomniałem odnalezione klisze były w bardzo złym stanie, a więc i zdjęcia, które udało mi się z nich wykonać również są fatalnej jakości, być może przy użyciu odpowiedniego sprzętu, którego nie posiadam ich jakość udałoby się poprawić, ale przecież nie o jakość tu chodzi. A o pokazanie czasów, w których nikt nie słyszał o komputerach czy aparatach cyfrowych a najlepszym osiągalnym aparatem fotograficznym była „Smiena” produkcji radzieckiej.Przeglądając te stare zdjęcia kilkakrotnie zdarzyło mi się, że miałem problemy z rozpoznaniem sfotografowanych obiektów. Wówczas pomyślałem, że warto by pokazać młodszemu pokoleniu jak wówczas wyglądało nasze miasto w latach socjalizmu ponad trzydzieści lat temu. Gdzie szara codzienność mieszkańców naszego miasta, była równie szara jak ulice naszego miasta, czasy gdzie place zabaw dla dzieci, to tereny nieuprzątniętych placów budów, które zamieniały się w błotniste bajora podczas opadów.Chociaż pod zdjęciami zamieszczam podpisy, mieszkańcom Białej Podlaskiej proponuje, aby nie czytając ich sami spróbowali odgadnąć, w którym miejscu zdjęcie zostało wykonane.
Oczywiście na obu zdjęciach jest to Zespół Szkół Zawodowych Nr.1 w Białej Podlaskiej przy ul. Piłsudskiego dawniej ulica nosiła nazwę Świerczewskiego. Pierwsze zdjęcie to wejście od ul Artyleryjskiej, zdjęcie poniżej widok na budynek od strony stadionu.Poniżej widok na budynek obecnie.Skoro już jesteśmy przy Stadionie MOSIR popatrzmy jak to kiedyś wyglądało.Przystanek autobusowy przy bramie głównej na ul. Artyleryjskiej.
Poniżej dwie fotki przedstawiające stan obecny.Stadion w oddali widok Osiedla Piastowskiego. Poniżej stan obecny.

Lodowisko wylane na boiskach do gry w koszykówkę.Długo się zastanawiałem czy wstawiać współczesne zdjęcia pod tymi starymi, ale w końcu doszedłem do wniosku, że przecież są tacy, którzy przeglądają tego bloga a nigdy nie byli w Białej Podlaskiej i nie wiedzą, co się w tym mieście zmieniło.Budynek Straży Pożarnej przy ul. Artyleryjskiej. Na placu tym stała zawsze duża gąsienicowa amfibia.Obecnie w przebudowanym budynku mieści się Hotel i Restauracja „SKALA”.

Dawniej przy cmentarzu Krzyżowały się ulice Artyleryjskiej, Sitnicka, Terebelska, Nowa i 1-go Maja (obecna Janowska). Obecnie jest to skrzyżowanie tylko ul. Artyleryjskiej, Janowskiej i Nowej. Poniżej na zdjęciu stan obecny.Lata 70-te XX wieku dla Białej Podlaskiej to okres, przyśpieszonego rozwoju miasta, do którego zapewne przyczyniło się powstanie województwa bialskopodlaskiego w 1975 roku. To okres, w którym powstają nowe osiedla mieszkaniowe min. Osiedle Centrum, czy też osiedle przy ul. Terebelskiej.Widok z mostu na ul. Hanki Sawickiej (obecnie Łomaska) wówczas jeszcze nie było przy nim po prawej stronie wału przeciwpowodziowego.Widok z ulicy Hanki Sawickiej na Park Radziwiłłowski widoczna Kaplica i Wieżyczka w parku.Skrzyżowanie ulic Zamkowej i Narutowicza z widocznym „CPN-em”.Ulica Zamkowa.Widok z ulicy Zamkowej przy Parku Radziwiłłowski na ul. Narutowicza.
Poniżej stan obecny.

Fosa (od strony ul. Zamkowej) wypełniona wodą przy wale w Parku Radziwiłłowskim.
Poniżej stan obecny.

Pomnik św Karola Boremeusza w Parku Radziwiłłowskim.
Poniżej stan obecny.

Widok na nowy blok przy ul. Zamkowej 1 na osiedlu „Centrum”, od strony ul. BudkiewiczaTo ten budynek jest widoczny na pierwszym planie tego starego zdjęcia, poniżej widok na blok przy ul. Zamkowej 1Pierwszy blok na osiedlu „Centrum” został wybudowany w 1976 roku.

Przy bloku znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Świerczewskiego (obecna Piłsudskiego) i Budkiewicza, to właśnie ten na, wprost którego widoczne jest tylko górne piętro (za tym starym budynkiem nieistniejącym już), znajdowała się kotłownia ogrzewająca bloki na osiedlu. Widok z ulicy Budkiewicza.

Poniżej na zdjęciu blok przy nieistniejącej jeszcze wówczas ulicy Zamkowej 7, w którym przez wiele lat na parterze mieściła się poliklinika MSW. Przed budynkiem widoczne dwie zaparkowane karetki.Poniżej stan obecny.Dbaniem o uprzątnięcie terenu po zakończonej budowie, często musieli się zajmować sami mieszkańcy podczas tzw. „Czynów Partyjnych”.Osiedle przy ul. Terebelskiej.

Przejście z ulicy Budkiewicza pomiędzy blokiem, w którym mieściła się kotłownia na osiedlu centrum a nieistniejącym obecnie budynkiem w kierunku ul. Zamkowej. W głębi widoczny jest blok nr.3 przy ul. Zamkowej.

Dzisiaj przy nowo wybudowanych blokach powstają od razu chodniki parkingi, w tamtych czasach nikt takimi drobnostkami się nie przejmował, no może po za mieszkańcami którzy musieli brnąć w błocie.Ulica Kolejowa widoczna nawierzchnia wykonana z trylinki, o której żartowano, że na ulicy Kolejowej nie wylewają asfaltu ponieważ partyjniacy przychodzą tu pochwalić się ile kostek ułożyli.

Teren pomiędzy blokami przy ul. Kolejowej, do niedawna na miejscu tych piaszczystych górek znajdował się barak pozostawiony przez budowlańców.Równanie terenu powstanie tu boisko o nawierzchni asfaltowej dla dzieci i młodzieży, w późniejszym czasie zostanie ono zamienione na parking.
Nie mogłem się oprzeć pokusie, aby tej fotki nie wstawić, poniżej tzw. "Królowa Polskich Szos - Syrena"A tu drugi pojazd z czasów PRL-u Fiat 126p tzw; Maluch na tle Supersamu przy ul. Kolejowej.

W tamtych czasach o 5 rano podjeżdżał samochód dowożący mleko i po prostu rozładowywał skrzynki z mlekiem, które sobie stały dopóki panie sprzedawczynie nie przyszły do pracy. Ciekawe jak by długo stało mleko przed sklepem dzisiaj?
Poniżej stan obecny.

Zaplecze Supersamu na ul. Kolejowej.Widok na parking przed Supersamem, na którym jak widać króluje Fiat 126p i Syrenka no i oczywiście najlepszy pojazd z NRD "Trabant".A tu mamy już widok na ul. Sidorską po prawej stronie widoczny jest budowany dom Handlowy Centrum „Jubilat” (obecnie Aldik), a w miejscu gdzie stoi ciężarówka, obecnie znajduje się kompleks handlowo usługowy.Ulica Sidorska widok w kierunku skrzyżowania z ul. Kolejową.Ulica Sidorska widok na Aleje 1000 lecia.Ul. Sidorska widok na bramę wjazdową do PRSWM (Przedsiębiorstwo Remontowe Sprzętu Wodno Melioracyjnego), w tamtych czasach był to jeden z większych zakładów na terenie Białej Podlaskiej. Na terenie zakładu znajdowało się niewielkie muzeum, w którym było zgromadzonych wiele eksponatów, min pamiątek po „PWS”. Z chwilą upadku socjalizmu w Polsce, upadł również zakład.
Poniżej stan obecny.

Skrzyżowanie ulic Sidorskiej z Alejami 1000 lecia. W tle widoczna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu i bloki przy Alejach 1000 lecia. W miejscu, w którym widoczne jest drzewko na pierwszym planie stoi współcześnie blok mieszkalny.
Poniżej zdjęcie robione z tego samego miejsca, kiedyś w tym miejscu istniał rynek warzywny na pierwszym planie po prawej widoczne stoiska handlowe. Na drugim planie widoczny kiosk ruchu, a za nim bloki przy ul. Waryńskiego, a po prawej Szkoła Podstawowa nr. 5Teraz chcę pokazać kilka zdjęć przedstawiających powódź w latach 70-tych ubiegłego wieku.Widok z wału na zakład PRSWM, poniżej stan obecny.Widok z wału na most przy Alejach 1000 lecia. Dla porównania zdjęcie z powodzi, która nawiedziła nasze miast w 2009 roku. Zwróćcie uwagę na wysokość drzew w porównaniu z słupami i latarniami ulicznymi.

W oddali widoczny po lewej stronie Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Brzeskiej i budynek Urzędu Wojewódzkiego.
Zdjęcie poniżej przedstawia powódź 2010 roku.

Zalane ogródki działkowe przy Alejach 1000 lecia.
Poniżej dla porównania zdjęcie z powodzi w 2010 roku.A to stan obecny.Poniżej stan obecny.A tu mamy widoczek z mostu na bloki przy ulicach Parkowa Waryńskiego.

Widok z wału na bloki przy Alejach 1000 lecia.Poniżej stan obecny.Przeniesiemy się teraz na inny most znajdujący się przy ulicy Żelaznej (obecnie ulica nosi nazwę Aleje Jana Pawła II-go).Widok w kierunku ul. Orzechowej.
Jest to most kolejowy pozostałość po kolejce wąskotorowej, która niegdyś kursowała z Białej Podlaskiej do Janowa Podlaskiego i Konstantynowa. Chociaż most w między czasie przeszedł remont to i tak w chwili obecnej jest zamknięty dla ruchu gdyż znajduje się w fatalnym stanie. Obok został wybudowany nowy most, po którym odbywa się ruch.Widok w kierunku ul. Brzeskiej.

Widok w kierunku ul. Kąpielowej.
Poniżej stan obecny.Poniżej stan obecny.I na zakończenie naszej podróży w czasy socjalizmu widok z ulicy Żelaznej ( obecnej Jana Pawła) w kierunku ul. Brzeskiej.
Źródła:
Zostały wykorzystane materiały ze zbiorów własnych.
Własne obserwacje.

8 komentarzy:

 1. Masa świetnej roboty! Czekamy na więcej !!

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonała robota! A te stare focie - cud perły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja, masa wspomnień i wielka zmiana...

  OdpowiedzUsuń
 4. podziwiam takich ludzi,piękna sprawa,,,pozdrawiam,,,

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy zdjęciu nr 41 wkradł się chochlik-jest to przejście z Budkiewicza w kierunku Zamkowej

  OdpowiedzUsuń
 6. Ma Pan całkowitą rację. Przyznam się, że błędnie rozpoznałem zdjęcie. Ale błąd swój już poprawiłem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gościu dawaj więcej .Rewelacja ,wielki szacunek!

  OdpowiedzUsuń
 8. Szukałem takich zdjęć. Świetna robota.
  Ta rzekoma powódź to coroczny wylew Krzny, poza zalewaniem ogródków działkowych większych szkód nie przynosiła. Za to kiedy rozlewisko zamarzało mieliśmy największe lodowisko na świecie..........

  OdpowiedzUsuń