Strona Informacyjna

Zastrzegam sobie wszelkie prawa autorskie do powyższej strony.
Wszelkie kopiowanie i jakiekolwiek przetwarzanie bez mojej zgody jest zabronione.
Więc jeżeli chcesz coś wykorzystać z tej strony to po prostu napisz na ten adres aloszak@poczta.fm i poproś o zgodę.

Blog ma charakter hobbystyczny, edukacyjny i niekomercyjny. Został stworzony z myślą popularyzowania i rozpowszechniania historii. Uchronienia od zapomnienia i zniszczenia, wyjaśniania zagadek z przeszłości. Ale także propagowania walorów krajoznawczych, turystycznych i kulturowych. Wszystkie użyte w opisach zdjęcia, rysunki, mapy i inne materiały pozostają własnością ich właścicieli i są publikowane jedynie w celach edukacyjnych i poznawczych.


Chodź poruszam się po terenie całej Polski, to staram się jak najwięcej odnaleźć zapomnianych miejsc na terenie Lubelszczyzny a to dlatego, że tu mieszkam i się z nią związałem i chodź sentyment czuje do swojego miejsca urodzenia nad Pilicą i chętnie tam powracam, to i tak czuje się już Podlasiakiem z uwagi na fakt, że większość swojego życia spędziłem właśnie tutaj na Podlasiu. Pasjonują mnie zabytki stare dworki zamki, twierdze ale także bunkry i inne obiekty militarne, których na terenie naszego kraju nie brak. Najchętniej odwiedzam obiekty zapomniane lub prawie zapomniane, które, choć są oznaczone to mało, kto je odwiedza. Jednocześnie muszę stwierdzić, że całkiem zapomnianych miejsc jest co raz to mniej, a wiejskie gminy, starają się oznakować obiekty historyczne, co oczywiście nie zawsze wiąże się z zadbaniem o taki obiekt, ( wiadomo brak pieniędzy, lub dobrych chęci).
Ale budowle to nie wszystko uwielbiam podziwiać piękne krajobrazy i piękno przyrody, pewnie dlatego, że dzieciństwo spędziłem nad piękną i wówczas jeszcze dziką rzeką Pilicą.

Większość informacji historycznych zaczerpniętych jest z przedwojennych przewodników turystycznych, które uwielbiam czytać lub jeszcze starszych źródeł, więc mogą występować pewne rozbieżności dotyczące informacji o poszczególnych obiektach. Niektóre informacje pochodzą bądź to z tablic informacyjnych lub rozmów z miejscowymi rzadziej z Internetu.
Dlaczego upodobałem sobie za źródło informacji okres między wojenny II RP, ano dlatego, że tam można znaleźć najwięcej informacji dotyczących dworków w których turysta mógł zaopatrzyć się w żywność, bo przecież dawniej nie było supermarketów, a to tym samym dla mnie jest ważną wskazówką gdzie takich miejsc szukać. Współczesne przewodniki przepisywane z materiałów archiwalnych wiele informacji pomijają, a ich autorzy często nawet nie wiedzą gdzie dana miejscowość leży o której piszą, nie mówiąc już nawet o tym, że nigdy jej nie widzieli na własne oczy.

Powyższy blog nie jest i nie może być traktowany jako źródło informacji naukowych, nie jestem żadnym historykiem, ( niektóre wypowiedzi są tylko moimi własnymi przemyśleniami, nie koniecznie trafnymi spostrzeżeniami i czysto teoretycznymi rozważaniami), więc całkiem możliwe, że mogę popełnić błędy, choć staram się ich unikać, a więc jeżeli ktoś wykorzystuje zawarte materiały na stronie robi to na własną odpowiedzialność.
Informacje dotyczące odległości pomiędzy miejscowościami, które podaje są to odległości orientacyjne i nie koniecznie muszą się zgadzać z waszymi danymi, bo przecież wszystko zależy od tego, jaką trasą jedziemy i z jakiego punktu ruszamy.